פנסיה  |  
אודות  |  
בית  |  

 הניסוי

השחקן עודד מנסטר יגלם מנהיג בניסוי אשר בו ישתתפו בכל ערב 20 פרפורמרים שונים מתחומי המחול, התאטרון, הקרקס, הדראג ועוד. משתתפי הניסוי יודעים להתנהל במרחב של אלתור ולחלוק את החלטותיהם עם קהל שמתבונן בהם. המשתתפים הסכימו לכלל בסיס אחד: לעשות כל מה שהמנהיג מבקש מהם, על פי מיטב הבנתם.

הפרפורמרים השתתפו בסדנת הכנה עם היוצר סהר עזימי. בסדנה התנסו הפרפורמרים במספר כלים שיהיו להם לעזר בסביבת הניסוי, כמו למשל: מילות קוד להפעלה, שירה קונקרטית ועוד. המנהיג ינסה להוביל את משתתפי הניסוי לפי סדר פעולות שנבחר מראש ובו זמנית ינאם נאום בן כשעה המורכב מקטעי נאומים של מנהיגים ממגוון רחב של תקופות ומדינות. את המנהיג ואת רצף הפעולות פוגשים הפרפורמרים, כמו הקהל, לראשונה בערב הניסוי במוזיאון.

הניסוי מבקש לבדוק בזמן אמת את מרחב חופש הבחירה שקיים בפעולות, פשוטות ומורכבות כאחד, הניצבות בפני הפרפורמרים, ולבחון את מידת התמסרותם לדמות סמכותית אשר מבקשת מהם לפעול מבלי שיבינו את הסיבות לבקשה.

הנאומים

בחירת הנאומים נעשתה לאורך כמה חודשיי מחקר וקריאה מגוונת של נאומי מנהיגים ממדינות שונות ברגעי מפתח היסטוריים: עתות ניצחון ופיוס לצד רגעי תבוסה ואיום; ראשי ממשלות ממדינות דמוקרטיות לצד דיקטטורים, ומצביאים לצד מנהיגים רוחניים; נאומים ששינו את העולם וכאלו שביקשו להשאיר אותו בדיוק כמו שהוא. קטעי הנאומים הנבחרים נגעו בנושאים אותם ביקשנו להעלות אל פני השטח במהלך הניסוי: פערים חברתיים, זכויות מיעוטים, מעמדו של המנהיג ועוד. במהלך העריכה השמטנו התייחסויות לזמן ומקום ספציפיים, אך שמרנו נאמנות מוחלטת לטקסט המקורי ולמהותו. עריכת קטעי הנאומים למונולוג אחד אפשרה לכלל הקולות להישמע ברצף למרות מרחק השנים, השפות, הימים והיבשות המפרידים ביניהם.

עראפאת בעצרת האו״ם,74:

באתי אליכם עם עלה הזית ביד אחת ועם רובה הלוחם ביד האחרת. אל תשמיטו את העלה הירוק מידי. אל תשמיטוהו! אל תשמיטוהו!

ביבי, נאום בר אילן, 2012

אך אם יתרונות השלום ברורים כל כך, עלינו לשאול את עצמנו מדוע השלום עדיין רחוק מאתנו, למרות שידינו מושטות אליו? מדוע מתקיים הסכסוך הזה כל כך הרבה שנים? כדי להביא קץ לסכסוך, צריך לתת תשובה אמיתית וכנה לשאלה: מהו שורש הסכסוך?

 

המוזיאון

כל זה יקרה בחללי התצוגה של תערוכת הקבע לאמנות מודרנית, במוזיאון ישראל, ירושלים. ברקע של ההתרחשויות מוצגות יצירות אייקוניות אשר חלקן נולדו כתגובה למהלכים שעליהם הנאומים מדברים ונותנות קונטקסט נוסף לנאומים ולמהלכים שקורים בחלל. השירה הקונקרטית שמופיעה בניסוי נולדה בעקבות סיור עם עדינה קמיאן קשדן, אוצרת התערוכה שחשפה את הפן המרתק הזה מהתנועה הדאדאיסטית במאה הקודמת.

 

על היוצר/ת (רקע)   רקדן, כוריאוגרף, יוצר

החל לפעול ככוריאוגרף בשנת 2000. כרקדן רקד במספר להקות מחול, ביניהן אנסמבל בת שבע, תיאטרון קליפה, להקת מחול ענבל, להקת מחול ברק מרשל ועבד עם הכוריאוגרפים עמנואל גת, ענת דניאלי, נעה דר, נעה ורטהיים, רונית זיו ואחרים. עזימי זכה במספר פרסים ביניהם פרס שרת החינוך והתרבות לכוריאוגרפים צעירים 2005. כיום עזימי משמש כמנהל האמנותי של פסטיבל זירת מחול בזירה הבינתחומית בירושלים משנת 2013. בעבר ניהל אמנותית את פסטיבל הרמת מסך ואת אנסמבל האקדמיה הגבוהה למחול בירושלים והיה יועץ אמנותי ללהקת מחול ענבל. מאז שנת 2000 יצר סהר עבודות רבות שמוצגות בארץ ובעולם. סהר הוא חבר בעמותת הכוריאוגרפים

 

בימוי וקונספט: סהר עזימי

ייעוץ לבימוי ועריכת טקסט: אורלי רביניאן

ליווי אמנותי: רננה רז

שחקן: עודד מנסטר

פרפורמרים: 20 פרפורמרים שונים בכל ערב

מוזיקה: מת׳יו גרין

סטיילינג ותלבושות: אריאל כהן

הפקה בפועל : דנה גורסקי הפקות

תמונות: אפרת מזור גולדברג

לוח מופעים
חדשות
פרטים לקראת נסיעות לחו"ל 2018- משרד החוץ
קול קורא לכנס אומנויות הבמה באוסטרליה
קול קורא למובילי תרבות 2017
תכנית ניהול תרבות ואמנות
המסלול להכשרת רקדנים- תיאטרון מחול ירושלים
טוחן מדיה - בניית אתרים באינטרנט