חזור >
16 נובמבר, 2022

כנס ״לגופו של קהל״ – דצמבר 2022

כנס ״לגופו של קהל״ – דצמבר 2022

הכנס השנתי של עמותת הכוריאוגרפים 2022:

לגופו של קהל

מחשבות חדשות על מושג הקהל

 

כנס שמבקש ללמוד את המושג ׳קהל׳ דרך רעיונות חדשניים, מחקרים פורצי דרך, ומודלים לפעולה על פיתוח ומעורבות קהל בעידן העכשווי. זהו כנס ראשון מסוגו אשר יצבור שכבות שונות של ידע בנדודיו בין תחנות שונות ברחבי הארץ.

אירוע הפתיחה יתקיים ביום חמישי 08/12/2022, 17:00-22:00, במרכז נווה שכטר בתל אביב, ויהיה פרישת מניפה של התמות המרכזיות במחקר ופיתוח קהל, בהשתתפות שורה של חוקרים ואנשי מפתח מהארץ ומבריטניה.

לרכישת כרטיסים לאירוע הפתיחה

תוכנית האירוע:

17:00 דרינקים והתכנסות

17:30 פתיחת האירוע | שרון בר לב, מנכ"לית עמותת הכוריאוגרפים

הרצאת מבוא: "המצאת הקהל" | ד״ר דפנה בן-שאול

כיצד ומתי נוצר קהל? מתי הוא מתקיים: במבט? ברגע אנרגטי של תלות בין הופעה לקליטה?

ד״ר דפנה בן שאול תפתח את הכנס ״לגופו של קהל״ בהרצאת המבוא: המצאת הקהל. ממעמד הר סיני ויוון העתיקה ועד מדיות חברתיות וקהל במרחבים הווירטואליים. קהל כשאלה פוליטית, קהל כשאלה תרבותית וקהל כשאלה אתית: מה תפקידו הפעיל, שמתחדד במצבי סיכון, עדות ודילמה – להישאר בחשכה בלי לנוע או לנקוט בפעולה?

ד"ר דפנה בן-שאול היא מרצה בכירה בחוג לאמנות התיאטרון באוניברסיטת תל אביב. ראשת המסלול שחקן-יוצר-חוקר וראשת התוכניות הרב תחומית והבינתחומית באמנויות. מחקריה עוסקים באסתטיקה ובפוליטיקה של מופע תרבותי ואמנותי, המופע הרפלקסיבי, מחשבת המופע ומופע תלוי מקום.

 

שער ראשון: קהל ומדיניות תרבות

הרצאה מרכזית: "מחקר קהל ומדיניות תרבות" | פרופ׳ בן וולמסלי, ברטניה

פרופ׳ וולמסלי מגיע ארצה כאורח הכבוד של עמותת הכוריאוגרפים ויתן את הרצאת הפתיחה של הכנס הנודד ״לגופו של קהל״. בהרצאתו יפרוש את עיקרי מחקריו האחרונים המשלבים מחקרים אקדמיים לצד פרקטיקות בתחום פיתוח ומחקר קהל. וולמסלי חוקר את ההשפעה שיש לאמנויות המופע על איכות חיי האדם והאופן בו האמנות, כמו גם מוסדותיה, בעלות השפעה על ועם הקהלים שלהן. מחקריו משלבים בין שדות שונים של אמנות ושיווק, ניהול ומדיניות תרבות, ומנתחים התנהגות של ארגוני אמנות ושינוי פרדיגמות בניהול ומנהיגות תרבות.

פרופ׳ בן וולמסלי , הוא אחד מדמויות המפתח בנוגע למחקר ולימודי קהל. משמש כמרצה בכיר למעורבות קהל בבית הספר ללימודי פרפורמנס ותרבות באוניברסיטת לידס, בריטניה. כמו כן מנהל פרופ׳ וולמסלי את המרכז הלאומי להערכת אמנות של בריטניה, משמש כיועץ בכיר למשרד התרבות, המדיה, הדיגיטל והספורט בבריטניה,  וכמנהל האקדמי של תכנית גיוס התרומות הייצוגית של משרד התרבות הבריטי. מנהל וחוקר של תכנית הבוחנת את האימפקט של פלטפורמות דיגיטליות במחול העכשווי וכן של מחקר חדשני העוסק בהשפעות מגיפת הקורונה על שוק התרבות הבריטי. פרסם ספרים ומאמרים רבים המהווים אבני יסוד במחקר ולימודי קהל.

 

שער שני: פדגוגיה וקהל העתיד

"איך בונים קהל" | פרופ׳ זהר שביט

בהרצאתה תדבר פרופ׳ שביט על דפוסים של צריכת תרבות. וכיצד דפוסים אלה נרכשים ונבנים במהלך הילדות. איך יש לבנות את הדפוסים האלה באופן פעיל, כחלק מארגז הכלים שילדים רוכשים בתהליך החִברות והתִרבות שלהם. נכסים רוחניים ונפשיים אלה, חשוב שירכשו בתקופת הילדות, וקשה מאד עד בלתי אפשרי, לרכוש אותם מאוחר יותר. בהרצאתה תציג שביט שני פרויקטים שפיתחה: "חן לתינוק" ו"ספר בכל בית" – קריאת ספרים כחלק אורגני מהילדות.

פרופ׳ זהר שביט,  פרופסור אמריטה בבית הספר למדעי התרבות באוניברסיטת תל-אביב, הקימה את התכנית לתואר השני במחקר תרבות הילד והנוער בפקולטה למדעי הרוח. שימשה כיועצת לענייני תרבות לשר התרבות מתן וילנאי, יועצת לענייני תרבות לראש עיריית תל-אביב-יפו רון חולדאי. פרסמה ספרים ועשרות מאמרים מחקריים בתחומי תרבות הילד, התרבות היהודית והתרבות הישראלית.

 

״פיתוח קהלי העתיד במערכת החינוך״ | איריס רונלי ריקליס 

איריס תציג את השינויים האחרונים בהתייחסות לחינוך לתרבות, את מורכבות הממשק בין משרדי החינוך והתרבות, הרפורמות במשרד החינוך המשפיעות באופן ישיר על חינוך לתרבות ויצירת קהלי העתיד, מול תוכנית סל תרבות ארצי הוותיקה – תוכנית חינוכית שנועדה לחשוף את תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

איריס רונלי ריקליס, מנכ"לית פורום מוסדות תרבות ואמנות, עמותה הפועלת לקידום ופיתוח המרחב התרבותי בישראל. מנהלת מקצועית של מסלול ניהול תרבות ואמנות בלהב, הפקולטה לניהול ויועצת אסטרטגיה ותוכן לארגונים ואמנים בתחום התרבות.

 

שער שלישי: קהל וקהילה בהקשרים גיאופוליטיים

"קוי התפר, חדרי הלב, מרחבי הקהל : על אמנות בין קהילות שונות בירושלים״ | נעמי בלוך פורטיס

בהרצאתה תדבר נעמי בלוך פורטיס על דרכה המקצועית, החברתית והאישית כמובילת תרבות, אמנות ויצירה, באחת הערים המורכבות והמעוררות בעולם – ירושלים. על השלת שכבות ושינוי פרדיגמות המאפשרות להתבונן במבט חדש על קהל – מהו קהל ומי הוא הקהל? על יציאה ׳מהאוטומט׳, על הנגשת תרבות, והפרטים הקטנים והגדולים המאפשרים את התרחבותה של עשיה אמנותית עם קהילות של ישראלים, פלסטינים וחרדים. 

נעמי בלוך פורטיס, מנכ״לית להקת המחול בת שבע לשעבר, שימשה כמנכ״לית ׳עונת התרבות׳ בירושלים ופסטיבל ״מקודשת״. הקימה בשנים האחרונות את 'פילבית' – מרכז תרבות המחבר בין קהל יהודים, ערבים, חילונים וחרדים ונמצא בשכונה המעורבת אבו-טור בירושלים.

 

"התיאטרון הבדואי הראשון" | סהל אלדבסאן

תיאטרון אלמהבאש נוסד בשנת 2006 במטרה להקים תיאטרון מקצועי לחברה הבדואית ברהט, תוך שמירה על הניב הבדואי. הקמת התיאטרון מהווה מודל להצמחת קהל של צרכני תרבות ותיאטרון בחברה בה לא היה ממסד אמנות קודם לכן. הקמת גוף תרבות זה מעודדת הון אנושי בתחום התיאטרון הבדואי בדרום, ומהווה קרקע לעשייה אמנותית מקצועית לערביי הנגב ומעודדת לקחת חלק פעיל ביצירת התרבות ולא רק כצרכני תרבות.

סהל אלדבסאן הוא שחקן, יוצר, מנהל תרבות, וממקימי אלמהבאש- התיאטרון הראשון בחברה הבדואית בארץ.

 

שער רביעי: צורות חדשות למפגש עם קהל בעידן העכשווי

"הכירו את ׳סוכנות הקהל׳" | ד"ר טל פדר ושרון בר לב בשיחה עם אנשי The Audience Agency

איך להבין קהל? מהו מיפוי קהל וכיצד בונים אסטרטגיות להרחבת קהלי יעד? איך משתמשים במערכות נתונים, סטטיסטיקות ומידע ציבורי- בשביל לבנות קהל ולהישאר רלוונטיים?

ד״ר טל פדר (חוקר מדיניות תרבות) ושרון בר לב (מנכ״לית עמותת הכוריאוגרפים) ישוחחו עם אנשי ׳סוכנות הקהל׳, ארגון מחקר בריטי עצמאי הפועל בתמיכת משרד התרבות הבריטי ומעניק שירותי ייעוץ ומחקר בתחומי פיתוח קהל לארגונים ומוסדות התרבות והאמנות במדינה. דוברי הארגון יציגו את פעילותם ויחשפו מודלים חדשניים לעבודה, מערכות מיפוי ואסטרטגיות להרחבת קהלים וכלים לשינוי פרדיגמות ביחס לקהל.

*בתום השיחה יציגו ד״ר טל פדר ושרון בר לב מחקר ישראלי ראשון מסוגו סביב לימוד ופיתוח קהל בישראל, ביוזמתה של עמותת הכוריאוגרפים.

׳סוכנות הקהל׳ The Audience Agency, היא ארגון מחקר בריטי עצמאי הפועל בתמיכת משרד התרבות הבריטי ומעניק שירותי ייעוץ ומחקר בתחומי פיתוח קהל לארגונים ומוסדות התרבות והאמנות במדינה. דרך שאיבת נתונים ממערכות ומאגרי מידע לאומיים, מעקבי צריכה דיגיטליים, סקרים ועוד, מעובדים הנתונים ומונגשים למוסדות התרבות. ׳סוכנות הקהל׳ מסייעת לארגוני אמנות ותרבות להרחיב קהלי יעד, לגבש אסטרטגיות פיתוח קהל ולהעמיק את הרלוונטיות של עשייתם מול הקהלים השונים. זאת מתוך אמונה שאמנות ותרבות הן בעלות ערך משמעותי לחיי האדם, ובכוחה של אמנות לבנות קהילות ולעודד אמפתיה ולמידה בקרב הציבור. ׳סוכנות הקהל ׳ מאמינה שככל שאזרחים יהיו יותר מעורבים בעיצוב חיי התרבות ויקחו בה חלק – כך כוחה יגדל, ולכן משימתו העיקרית של הארגון היא לתת קול לציבור בבניית חיי תרבות רלוונטיים ורוחשים.

****

"דעת – קהל" | מאיה ברינר

במהלך האירוע תתקיים פעולה פרפורמטיבית השתתפותית בהובלת הכוריאוגרפית מאיה ברינר, אשר תזמין את המשתתפים להתמקם מחדש כקהל ומול קהל שוב ושוב.

 

בהמשך שנת 2023 ימשיך הכנס הנודד לבקר צדדים שונים של העיסוק בקהל בהקשר לוקאלי ובינלאומי התואם את נושאי הדיון. בכל אחת מהתחנות בהן נעצור ברחבי הארץ, נבקש להעמיק ולהרחיב את הדיון בכל אחד מענפי ההתייחסות אשר יוצגו בכנס הפתיחה.

 

יום חמישי 08/12/2022, 17:00-22:00, מרכז נווה שכטר ת״א

לכרטיסים